Prečo je dôležité viesť deti k športu?

Obezita, ochorenia pohybového ústrojenstva alebo iné zdravotné problémy spojené s nedostatkom pohybu sú strašiakom všetkých rodičov. Najmä nedostatok času im však neumožňuje venovať sa im naplno. Je preto veľmi dôležité naviesť deti k športu už v útlom veku. Keď sa pre nich stane vášňou, nebude potrebné ich vyháňať z domu.

Keď sme boli my mladí…

Je veľmi populárne porovnávať detstvo našich starých rodičov, rodičov, nás a detí dnešnej doby. Nič nie je čierne alebo biele, a však je pravda, že v súčasnosti deti oveľa radšej trávia čas za počítačom alebo s mobilom v ruke. Rodičia musia zarábať peniaze a vedomie, že dieťa sedí doma pred telkou alebo počítačom v nich môže zdanlivovať vyvolávať pocit, že sú v bezpečí. Na druhej strane, deťom to vyhovuje. Futbal si radšej zahrajú s joystickom v ruke. Pohyb je ale základným predpokladom pre ich zdravý vývin. Ako a prečo ich teda viesť ku športu?

www.pixabay.com

Choďte na to postupne

Existuje veľké množstvo článkov o tom, kedy je vhodné, aby deti začali aktívne športovať. Je jasné, že ročného chlapca neprihlásite do futbalovej prípravky alebo polročné dievčatko na hodiny baletu. Zo začiatku preto nejde ani tak o šport, ako o aktívny pohyb. Prechádzky, plávanie alebo rôzne hry, pri ktorých sa spoločne zabavíte.

,,V zdravom tele zdravý duch.“ (Decimus Iunius Iuvenalis)

K tomu, aby dieťa neskôr samo prejavilo záujem o šport, môže prispieť aj návšteva športových podujatí. Nemali by ste sa ale určite zamerať len na jeden šport a už vôbec nie snažiť sa dieťaťu vnútiť svoje detské sny. Dajte mu na výber. Len tak docielite, že sa športovej aktivite bude chcieť venovať naplno. Jeden víkend si zájdite na futbal, cez týždeň navštívte plavecké preteky alebo sa spoločne vyberte na cyklistickú súťaž. Nech sám zistí, čo ho najviac zaujíma. Potom to už pôjde ľahko. Ak prejaví záujem o niektorý šport, nebráňte mu v tom. Práve naopak. Snažte sa ho čo najviac podporovať.

Budujte ich osobnosť

Šport pomáha deťom nie len predchádzať rôznym zdravotným problémom. Má oveľa viac výhod. Aké? Tak napríklad:

vedie dieťa k disciplíne – ak chce uspieť, bez pravidiel a zodpovedného prístupu to nepôjde
trávi čas so svojimi rovesníkmi – rovnaké koníčky dokážu ľudí naozaj spájať a vznikajú tak často priateľstvá na celý život
zdravá rivalita – priebojnosť je v dnešnej dobe veľmi dôležitá a súťaživosť medzi deťmi preto nie je na škodu
naučí sa prijímať aj prehru – nie vždy bude najlepší, nie vždy sa mu všetko v živote podarí, avšak zistí, že to je v poriadku
ľahšie odolá pokušeniam – na hlúposti jednoducho nebude mať čas

www.facebook.com/pumptrackslovakia

Toto je naozaj len malý výber z toho, ako šport pozitívne vplýva na vývoj detí. Určite vás napadnú aj ďalšie dôvody, prečo… My športom žijeme, a preto sme sa rozhodli priespieť k tomu, aby bolo deťom umožnené venovať sa tomu, čo ich baví. V poslednej dobe čoraz viac inklinujú k cyklistike, či už vďaka úspechom vynikajúceho Peťa Sagana, ale tiež vďaka osvete, ktorú šíri prostredníctvom svojho príbehu Filip Polc.

www.facebook.com/pumptrackslovakia

Aj vďaka tomu vzniká na Slovensku čoraz väčší záujem o pumptrack, a veľmi nás teší, že môžeme byť toho súčasťou. Spoločne s úžasnými sponzormi sa nám tak podarilo vybudovať pumptrackovú dráhu na Zochovej chate, v Bachledovej doline a tiež  BIKE PARK Vodné dielo Žilina. Okrem toho sa pravidelne zúčastňujeme rôznych podujatí, na ktorých ponúkame možnosť zajazdiť si na špeciálnej modulárnej dráhe. Správnu techniku detskám pomáha zvládnuť Filip osobne. Ak máte záujem dopriať podobný zážitok deťom aj vo vašom mieste, viesť ich ku športu a zdravému životnému štýlu, neváhajte nás kontaktovať. Radi pomôžeme.